Hogy melyik lehet praktikusabb, célravezetőbb, azt mindenki maga döntse el. Mi egy kis segítséget tudunk adni ehhez a legutóbbi csoportos tanácsadói fórumunk alapján.
Ha valaki több ételt, több vendéget, színesebb kínálatot szeretne, mint azt a falusi vendégasztal jogszabályi keretein belül megengedheti magának, akkor egyértelműen vendéglátó helyet kell nyitnia. …és ezzel a legfőbb dilemmákat már össze is foglaltuk.
A részletesebb áttekintéshez azonban fontos elővenni jogszabályokat is. A kistermelői jogszabály – 52/2010 FVM rendelet – szabályozza a falusi vendégasztalt. Ennek az üzemeltetése kevésbé van szabályozva, mint a vendéglátó egységeké. Ez természetes is, hiszen a falusi vendégasztalon a javarészt a kistermelői mennyiségek keretein belül előállított termékekből elkészített ételekkel tudjuk kiszolgálni a falusi portánkra betérő vendégeket. Ezek a mennyiségek jellemzően turisztikailag kevésbé frekventált falusi vendégasztalok igényeire vannak méretezve. De az elkészült ételek nagy részét a saját kistermelői gazdaságon belül kell megtermelni. Kiegészítő alapanyagok azonban vásárolhatóak.
De FIGYELEM, a Balaton kiemelt üdülőkörzetén lévő kistermelő, attól függetlenül, hogy faluban él, gazdálkodik, nem üzemeltethet falusi vendégasztalt, mert kiemelt üdülőkörzet területén ez hivatalosan nem lehetséges. Így nekik csak a vendéglátóegység nyitásának lehetősége marad.
A vendéglátóegység kialakítását alapvetően az alábbi rendeletek szabályozzák:
- 852/2004/EK rendelet az élelmiszer-higiéniáról
- 62/2011. (VI. 30.) VM rendelet a vendéglátó-ipari termékek előállításának és forgalomba hozatalának élelmiszerbiztonsági feltételeiről
- 57/2010. (V. 7.) FVM rendelet az élelmiszerek forgalomba hozatalának, valamint előállításának engedélyezéséről, illetve bejelentéséről
Forrás: 2017. április 4. csoportos tanácsadói fórum, Nemesvámos – dr. Leitold József, megyei főállatorvos előadása.
A témához kapcsolódó cikkek
Kereskedelmi, vendéglátós, falusi vendégasztalos és kistermelői szabályozás – újratöltve
Praktikák, szabályok, amit a kistermelőknek feltétlenül tudni kell!
Falusi vendégasztal szolgáltatást csak kistermelő végezhet!
Szabályok, amikre a falusi vendégasztal üzemeltetőjének nagyon kell figyelnie!