1./Praktikák, szabályok, amit a kistermelőknek feltétlenül tudni kell!

Van fantázia abban, hogy helyben, háznál termeljen az ember! Ezt ösztönzi a kistermelői tevékenységet szabályozó 52/2010 FVM rendelet.

Téma összefoglaló április 4-ei csoportos tanácsadó fórumunkról:

A kistermelő kis mennyiségű, általa megtermelt, előállított termékkel, vagy összegyűjtött, vadon termő termékkel közvetlenül a végső fogyasztó felé a működési területének megyéjén belül, vagy 40 km-es körzeten belül, illetve Budapesten értékesíthet. Termékeit eladhatja kiskereskedelmi vagy vendéglátóhelynek, de beszállíthatja közétkeztetésbe is. Házhozszállításra 40 km-en belülre van lehetősége.

A kistermelő több szolgáltatást is végezhet. Ezek: füstölés, aszalás, szárítás, őrlés, bizonyos állatok vágása és húsának feldolgozása, ételkészítés (beleértve kenyér, tészta, befőtt, lekvár, pogácsa), terménytisztítás, olajos magvak (olajütés) és gyümölcsök, zöldségek préselése, pasztörizálása. Mindezen felül a kistermelő még falusi vendégasztalt is üzemeltethet.

Fontos, hogy ha a családon belül a feldolgozás is tevékenység meg van osztva, akkor a bevont családtagra állatállományt is át kell osztani.

Ha egy kistermelő nem tudja úgy kialakítani a saját lakóhelyét, hogy az alkalmas legyen a feldolgozásra, akkor erre más telephelyet is bérelhet. Megengedett és jogszerű az is, ha a kistermelő több helyen készíti el a feldogozott termékét.

Forrás: 2017. április 4. csoportos tanácsadói fórum, Nemesvámos – dr. Leitold József, megyei főállatorvos előadása.

A témához kapcsolódó cikkek

Kereskedelmi, vendéglátós, falusi vendégasztalos és kistermelői szabályozás – újratöltve

Falusi vendégasztal szolgáltatást csak kistermelő végezhet!

Szabályok, amikre a falusi vendégasztal üzemeltetőjének nagyon kell figyelnie!

Nyissunk vendéglőt vagy megfelel a falusi vendégasztal is?

Borászatok, szálláshelyek, ha ételt (akár reggelit), kóstolókat is adnak, vendéglátó egységként is nyilvántartásba kell vetetni magukat!