Téma összefoglaló április 4-ei csoportos tanácsadó fórumunkról:
Ennek több oka is van. Egyszerű turistaként azt gondolhatjuk, hogy ha megérkezünk egy faluba és ott találunk egy vendéglőt, amiben van asztal, több helyi termelőtől származó étel és ital, az már egy jó kis falusi vendégasztal. Hát ez bizony többségében nem így van. Ezek szuper jó kis vendéglők lehetnek ugyan, de a jogi passzusok nem őket hívják falusi vendégasztal szolgáltatóknak.
Falusi vendégasztal szolgáltatást csak kistermelő működtethet. A falusi vendégasztal szolgáltatás keretein belül a kistermelő a gazdaságába látogató turistákat látja vendégül. Ennek során falusias, tanyasias, vagy vidéki környezetben a házi élelmiszerekhez és gasztronómiai hagyományokhoz kapcsolódó tevékenységeket bemutathatja, és az így elkészített élelmiszereket kínálja fel helyben fogyasztásra. A falusi vendégasztal szolgáltatást a kistermelő kiegészítheti az ételek felkínálása és a hagyományok bemutatása mellett a regisztrációja szerinti saját termékeinek (pl. lekvár, kolbász, kenyér) elvitelre értékesítésével. Az így elkészült étel (pl. lekváros kenyér, bográcsgulyás, töltött káposzta, csak helyben fogyasztható. A kiszállítás jogszabályilag nem megengedett.
Érdekessége még az is a falusi vendégasztalnak, hogy a gazdától nem elvárt, hogy szakképzett szakács legyen. Az persze igen, hogy úgy tudjon főzni, hogy évek múltán is megemlegessük 🙂
Forrás: 2017. április 4. csoportos tanácsadói fórum, Nemesvámos – dr. Leitold József, megyei főállatorvos előadása.
A témához kapcsolódó cikkek
Kereskedelmi, vendéglátós, falusi vendégasztalos és kistermelői szabályozás – újratöltve
Praktikák, szabályok, amit a kistermelőknek feltétlenül tudni kell!
Szabályok, amikre a falusi vendégasztal üzemeltetőjének nagyon kell figyelnie!
Nyissunk vendéglőt vagy megfelel a falusi vendégasztal is?