Szabados Zsuzsanna interjú

Szabados Zsuzsanna az Éltető Balaton-felvidékért Egyesület munkaszervezet vezetője:

“Eddigi eredményes programjaink határozzák meg a következő évek irányait!”

Melyek a 2016-os év legfontosabb teendői az Éltető Balaton-felvidékért Egyesületben?

Az elmúlt években több olyan eredményes programunk is volt, amelyek sarkalatosan meghatározzák a következő évek fejlesztési irányait. 2016-ra jutottunk el odáig, hogy – ahogy mondani szokták -, újra gomboljuk a kabátunkat. Egyesületünk továbbra is folytatja a LEADER vidékfejlesztési programot.

Készül a működési területünkre (az 59 településre) szóló Helyi Fejlesztési Stratégia. Ezek pályázati kiírásai az év 2. felében várhatóak. Az időzítés tőlünk többségében független, erről az Irányító Hatóság, azaz a Miniszterelnökség dönt.

A tanácsadási tevékenységünk februártól változott. Jelenleg már pályázatíró kollégákkal együtt zajlik a tanácsadás. Kollégáink a saját pályázataink terén nyújtanak széles körű tanácsadást. Más területeken mi is kérjük az adott programok, pályázatok szakértőjének segítségét.

Ebben az évben átszervezésre kerülnek a korábban felvállalt feladatok is. Szeretnénk, ha több civil szervezet is tovább erősödne a vidékfejlesztés területén.

Hatékonyabbá kell tennünk az egyesületi kommunikációt, ezen belül a tagságon belüli és a működési területen kívülre irányuló kommunikációt is. Olyan tevékenységeket is erősítünk, amelyekkel a tagjaink reklám, promóciós és értékesítési tevékenységét is jobban tudjuk segíteni. Ezekben az egyik legnagyobb előrelépés, hogy 2016-ra már kommunikációs stratégiánk is van, amelyet dr. Gallyas Igor kommunikációs szakértő készített el. Igor a tagjaink részére is felajánlott egy-egy óra ingyenes tanácsadást, amelyet a jelentkezések alapján egyénileg vagy kisebb csoportban tudunk biztosítani az Éltető Irodájában, előre egyeztetett időpontban.

A turisztikai kínálat, a kereskedelmi lehetőségek terén az elmúlt években is több programja volt egyesületünknek. Idén ezek terén is lesznek újítások, amelyek tagjainkat a korábbinál jobban szolgálják majd.

Ezek folyamodványaként az egyesületi arculat módosítására is szükség lesz.

Hogyan válik hatékonyabbá a kommunikáció?

Tagjainktól folyamatosan kérjük, hogy osszák meg velünk a róluk szóló híreket. Főleg a rendezvények, aktuális programok, akciók, információk az érdekesek az olvasók számára.

A közösségi együttműködések fontos része, hogy egymás híreit is rendszeresen megosszuk, átvegyük, népszerűsítsük. Rendszeresen jelentetünk meg hírleveleket, amelyek segítségével kiszűrtük, hogy hetente többször is körlevél formájában tájékoztassuk a tagságot az aktualitásokról. A rendszerezettebb információközlés remélhetőleg a tagsági aktivitást és érdeklődést is erősíti.

Milyen készültségi szinten van a Helyi Fejlesztési Stratégia?

Az Éltető Balaton-felvidékért Egyesület működési területére vonatkozó LEADER program megvalósítását célzó stratégia egyeztetési verzióját tagjaink a tavaly decemberi taggyűlésen elfogadták, így nyilvánosságra hoztuk a széles közönség előtt is (HFS). Február közepéig volt lehetőség a véleményezésre. Jelenleg a beérkezett módosító javaslatokat építjük épp be, majd véglegesítjük és a tagság elé visszük végső elfogadásra várhatóan április elején.

Ezt követően az egész stratégiát végignézik az Irányító Hatóság szakértői és értékelik.

A nyár folyamán szintén IH útmutatás alapján elkészülhetnek a pályázati kiírások. Aki LEADER pályázat benyújtását tervezi, az már a nyáron át tudja gondolni, hogy mi lenne számára a legmegfelelőbb fejlesztési program az elkövetkező 2 évben. A stratégia keretében egy fejlesztési beruházás maximum 5 millió Ft vissza nem térítendő támogatást kaphat, vállalkozás esetében általánosságban 50%-os arányban. Ennél pontosabb információkat a HFS-ből és kollégáinktól kaphatnak az érdeklődők.

Milyen módon kerülnek átszervezésre az egyesületi feladatok?

A LEADER vidékfejlesztési program – akármilyen furcsán is hangzik – 2,5 fő alkalmazását teszi lehetővé. Az ő feladatuk konkrétan a LEADER program koordinálása, lebonyolítása. Ezzel párhuzamosan fontos a korábbi években kialakított Vidék Minősége – Éltető Balaton-felvidéki védjegy program keretében is ösztönzött termelés és kereskedelem fokozott erősítése a működési területen. Ezzel szorosan összefügg a turisztikai kínálat népszerűsítése, hiszen ezek vállalkozói köre nagy átfedésben van.

Ezeken a területeken az elmúlt hetekben több szakmai egyeztetésen is részt vettünk, ahol a turisztikai, borászati, kereskedelmi, védjegyes, rövid ellátási lánc, munkanélküliek bevonása a munkaerőpiacra, ifjúság megtartása témák voltak a központban.

Egy jelentős eredménye ezeknek az egyeztetéseknek, hogy a Nyitott Balaton programra is közösen készülhetünk tagjainkkal, illetve egyre több felkérést kapunk különböző programokban való részvételre. A március 10-én 14 órakor, Nemesvámoson kezdődő évadnyitó egyeztetésünkön ezeket fogjuk megbeszélni tagjainkkal.

A Közép-dunántúli Szövetség az Ifjúságért milyen területen segíti az Éltető munkáját?

A KÖSZI évek óta a fiatalok aktivitásának erősítésén, közéleti szerepük növelésén dolgozik. A LEADER program keretében a Helyi Fejlesztési Stratégiában a fiatalok megtartása, letelepedésük elősegítése terén lesz nagy szerepük. A korábbi évek tapasztalatai alapján az lenne az ideális, ha ezt a programrészt szakmailag ők tudnák koordinálni.