Hoffner Tibor: cél a Balaton-felvidéki Ifjúsági Akadémia létrehozása

Az Éltető megalakulása óta kiemelt figyelmet szentel az ifjúság megtartásának, letelepedésük elősegítésének. Az Egyesület ennek érdekében stratégiai partnerségben áll a Közép-dunántúli Szövetség az Ifjúságért szervezettel. Hoffner Tiborral, a KÖSZI oszlopos tagjával és egykori Éltető munkaszervezeti taggal beszélgettünk a fiatalokról, a KÖSZI-ről, jövőképről és tervekről.

Évtizedek óta elválaszthatatlan része vagy az Éltető működési területén az ifjúsággal kapcsolatos munkának. Hogyan kerültél erre a területre?

Gyerekkoromtól a közösségi életben érzem jól magam, így már a 80-as években ifjúsági klubot hoztunk létre a barátaimmal. Aztán úgy adta az élet, hogy művelődésszervező lettem, a fiatalok segítése a munkám szerves részévé vált. Azóta is megmaradt ez örök szerelemnek.

Milyenek voltak a Balaton-felvidék élő fiatalok 20 éve, 10 éve és napjainkban? Mi foglalkoztatta akkor őket és mi foglalkoztatja őket manapság?

Nagyot változott körülöttünk a világ az elmúlt 20 évben, aminek megvannak a maga előnyei és hátrányai egyaránt. Legnagyobb változást talán a fiatalok életében is az internet hozta, ami egy pillanat alatt kinyitotta az ablakot világra, hatalmas virtuális közösségi platformok jöttek létre.20 éve még lényegesen meghatározóbbak volta a személyes kapcsolatok, a közösen eltöltött idő. Szívesen vettek részt a fiatalok közösségi programokban. Alapvetően ma is megvan erre az igényük, de nagyon nagy szükség van ehhez a fiatalokat segítő kulcsfigurákra, kovászemberekre.

Évtizedek óta kikérjük a Balaton-felvidéki fiatalok véleményét az aktuális ifjúsági stratégia készítésénél. Ebből világosan látszik, hogy legfőképpen a lakhatás, a jó munkahely, a megfelelő fizetés, valamint a fiataloknak szóló szabadidős programok, klubok álltak 20 éve és állnak ma is a fiatalok kívánságlistájának első helyén.

Szerinted milyen ma fiatalként a Balaton-felvidéken élni?

Meggyőződésem, hogy a Balaton-felvidék az egyik legcsodálatosabb környezet, amiben csak felnőhet egy fiatal. A természeti, táji adottságok mellett infrastrukturálisan is folyamatosan fejlődnek a településeink és nem utolsó sorban nyugalmat és biztonságot adnak az itt élőknek. A nyári szezonban a Balaton a szórakozási és kikapcsolódási lehetőségek tömkelegét nyújtja a fiataloknak. Kell ennél több?

Hogyan, mikor és miért jött létre a Közép-dunántúli Szövetség az Ifjúságért (KÖSZI) szervezet?

1998-ban a környékbeli civil szervezetek vezetőivel az AGRYA szervezésében egy ifjúsági képzéssorozatban vettünk részt, majd ennek köszönhetően megalapítottuk a KÖSZI-t (Közép-dunántúli Szövetség az Ifjúságért). Szerettünk volna tanulni egymástól, segíteni egymást és közösen képviselni a fiatalok érdekeit. Legszebb álmainkban sem mertünk akkor arra gondolni, hogy a KÖSZI ilyen meghatározó ifjúsági szervezetté válhat a Balaton-felvidéken és az idei 25 éves jubileumi ünnepségünkre szerte a Kárpát-medencéből jönnek a stratégiai partnereinket, köztük az Éltető is. Boldogok büszkék lehetünk, hogy mindannyian hittel, alázattal és szeretettel tudjuk közösen tenni a dolgunkat a Balaton-felvidék fiataljaiért.

Hogyan jellemeznéd a KÖSZI és az Éltető kapcsolatát?

Az Éltető alakulásakor már jelen volt a KÖSZI, hiszen alapító tagként tevékeny részesei voltunk a vidékfejlesztési folyamatok elindításának. Megtisztelő és egyben megható volt átélni, ahogy az Éltető közössége őszintén komolyan vette a fiatalokat, partnerként kezelte a KÖSZI-t. Sőt! Rögtön bizalmat szavazott a tagság és az Éltető elnökségébe bekerült a fiatalok képviselőjeként a KÖSZI elnöke.

Sokat köszönhetünk az Éltetőnek, hiszen az ifjúsági stratégiánk fő elemei minden tervezési időszakban bedolgozásra kerültek a Helyi Fejlesztési Stratégiába. Valós forrásokat álltak és állnak rendelkezésre a Balaton-felvidéken a fiatalok megtartására, letelepedésük segítésére. Mára jól működő stratégiai partnerségi kapcsolat alakult ki a KÖSZI és az Éltető között, ami mintaértékű lehet más LEADER szervezetek számára is.

Milyen személyes terveid vannak a jövőre és milyen tervei vannak a KÖSZI-nek?

A saját személyes terveim között első helyen már az unokákkal eltöltött minél több örömteli szabadidő szerepel. Igyekszem úgy szervezni a mindennapjaimat, hogy erre lehetőleg jusson idő. Ahhoz, hogy ezt megtehessem, egyre nagyobb szerep hárul a KÖSZI-bázis fiataljaira.

A KÖSZI csapatával egy jó ideje komoly energiát fordítunk az utánpótlás nevelésére. Igyekszünk a fiatalokat olyan tudással, ismeretekkel felvértezni, ami képessé és alkalmassá teszi őket arra, hogy meghatározó személyiségei, kovász emberei lehessenek a Balaton-felvidék civil szervezeteinek, önkormányzatainak, helyi társadalmának.

Ennek érdekében jelenleg a legnagyobb kihívásnak azt tekintjük, hogy néhány éven belül elindítsuk a Balaton-felvidéki Ifjúság Akadémiát, ami mindezek megvalósításának a motorja lehet.

Játszunk el egy gondolattal, kérlek. Ha bármit pikk-pakk el tudnál intézni, mit intéznél a Balaton-felvidéken élő fiatalok számára?

Pikk-pakk felépítenék néhány fecskeházat, hogy a fiatalok legégetőbb lakhatási problémáit orvosoljuk, illetve pikk-pakk megteremteném a finanszírozását a Pannon Ifjúsági Népfőiskolának, ami a Balaton-felvidéki fiatalok nyüzsgő otthona, szellemi bázisa lenne.

Köszönjük az interjút!

 

2023. április