Az ifjúsági területen elért eredmények az Éltető vidékfejlesztési stratégiájában 2014-2020

A fiatalok szerepe az Éltető Balaton-felvidékért Egyesület vidékfejlesztési stratégiájában (2014-2020): „Fiatalokkal a fiatalokért”

Az idén 15 éves Éltető Balaton-felvidékért Egyesület (Éltető) LEADER Helyi Akciócsoportként 2007 óta – a hét éves Európai Uniós ciklusokhoz igazodva – négy önálló területre készíti el a vidékfejlesztési koncepcióját tartalmazó Helyi Fejlesztési Stratégiát (HFS):

 

  1. terület: aktívabb társadalmi összefogás, erősebb helyi identitás megteremtése, a közösségi gondolkodás és munkavégzés ösztönzése és feltételeinek biztosítása
  2. terület: helyben előállított termékek és szolgáltatások ismertségének növelése, értékesítésének támogatása, „A Vidék Minősége – Éltető Balaton-felvidék” védjegyrendszer koordinálása, fenntartása
  3. terület: helyi turisztikai kínálat színvonalának és összehangoltságának erősítése
  4. terület: fiatalok helyben tartásának támogatása, letelepedésük segítése, az elvándorlás megelőzése

Az ifjúsági stratégia létrehozásában az Éltető szakmai partnere (a 2007-2013-as ciklushoz hasonlóan) a 2014-2020 ciklusban is a Közép-dunántúli Szövetség az Ifjúságért (KÖSZI) szervezet volt. 1998-as létrehozása óta a KÖSZI hazai és nemzetközi szinten is komoly eredményeket ért el közösségszervezés, a térségi és a helyi identitás erősítése terén. A KÖSZI feladata a fiatalok érdekeinek képviselete; célja, hogy segítse a téma szakmai tartalmainak, információinak áramlását, a felhalmozott tudás és tapasztalat megosztását, valamint a felmerülő új elképzelések kidolgozását. A KÖSZI által kidolgozott Ifjúsági Stratégia a 2007-2013-as, a 2014-2020-as, valamint a következő 2021-2027-es tervezési időszakban is az Éltető Helyi Fejlesztési Stratégiájának alapjait képezi

A hétéves ciklusokat felölelő, a Helyi Fejlesztési Stratégia keretében elkészülő Ifjúsági Stratégiák létrehozásának célja időről-időre az, hogy felmérje és bemutassa, hogy a korábbi időszakhoz képest milyen elmozdulások – esetleg újdonságok – külső és belső olyan esetleges változások azonosíthatóak, amelyek mentén finomhangolni, alakítani szükséges a stratégiát annak érdekében, hogy az új ciklusban a lehető legpontosabb beavatkozások valósulhassanak meg.

A magyar „vidék” számára létfontosságú, hogy a jövőjét adó fiatalok számára helyben is megteremtse a megfelelő életfeltételeket, hiszen a fiatal generáció nem csak nélkülözhetetlen erőforrás, hanem egyszerre biztosítéka a múlt továbbélésének és a szükséges innováció létrejöttének.

 

Az Éltető LEADER fejlesztési forrásaival megvalósított sikeres „ifjúsági” projektek 2014-2020 között:

Ifjúsági Kulcsfigura program:

Célja, hogy az Éltető területén zajló ifjúsági munka támogatása, a jó példák bemutatása és a fiatalok helybentartása érdekében kiépüljön az ifjúsággal (ifjúsággal is) foglalkozó szakemberek, szervezet- vezetők hálózata, amely a résztvevők számára folyamatos szakmai fejlődést, rendszeres tapasztalatcserét biztosít.

Ifjúsági Inkubátor Hálózat program:

Célja a munkaerő-hiánnyal küzdő Balaton-felvidéki vállalkozások és a helyben munkát kereső, letelepedni szándékozó – esetleg külföldről hazatérni vágyó – fiatalok egymásra találásnak elősegítése.  valamint a vállalkozók változó működési körülményekhez igazodó igényeinek, elvárásainak és az érintett fiatalok elképzeléseinek összehangolása.

Ifjúsági Értékőr program:

Célja azon települési értékek feltérképezése, amelyek eredményeként erősödhet a térségi identitás és amelyek segítségével a fiatalok számára elérhetővé, láthatóvá válnak azok a kulturális, környezeti, vagy épített örökségek, amelyeket máshol nem elérhetőek.

A 2014-2020-as időszakban

  • összesen kb. 60 millió Ft fejlesztési forrást tudtunk fordítani az ifjúság helybentartása és letelepedésük elősegítése céljaink megvalósítására
  • 10 ifjúsági jellegű közösségi tér fejlesztését valósítottuk meg
  • 12 ifjúsági szervezettel kötöttünk szakmai együttműködési megállapodást.

Összegzésként megállapítható, hogy az Éltető vidékfejlesztési munkájának eredményeként a Balaton-felvidéken szélesebb körű, aktívabb szakmai hálózat alakult ki az ifjúsági munka területén és jelentősen növekedett az együttműködések száma. Tevékenységünk hatékonyan segítette új munkahelyek teremtését és ezáltal az ifjabb generációk helyben maradását.

Az előző két tervezési ciklusban megszerzett hazai és nemzetközi tapasztalatainak felhasználásával a Közép-dunántúli Szövetség az Ifjúságért szervezet a 2021-2027-es Európai Uniós ciklusra is elkészítette az Ifjúsági Stratégiát, amely a következő tervezési ciklusban (2021-2027) ismét alapját képezi az az Éltető Balaton-felvidékért Helyi Fejlesztési Stratégiájának. A két szervezet együttműködésének célja továbbra is az Éltető több, mint 1000 km2-es működési területén élő fiatalok helyben tartásának támogatása, letelepedésük segítése és az elvándorlásuk megelőzése.

 

2023. április