A turisztika területen elért eredmények az Éltető vidékfejlesztési stratégiájában 2014-2020

A turizmus szerepe az Éltető Balaton-felvidékért Egyesület vidékfejlesztési stratégiájában 2014-2020 között

Az idén 15 éves Éltető Balaton-felvidékért Egyesület (Éltető) LEADER Helyi Akciócsoportként 2007 óta – a hét éves Európai Uniós ciklusokhoz igazodva – négy önálló szakmai területre vonatkozóan készíti el a Balaton-felvidék több, mint 1000 km-es területére vonatkozó vidékfejlesztési koncepcióját, a Helyi Fejlesztési Stratégiát (HFS):

  1. terület: aktívabb társadalmi összefogás, erősebb helyi identitás megteremtése, a közösségi gondolkodás és munkavégzés ösztönzése és feltételeinek biztosítása
  2. terület: helyben előállított termékek és szolgáltatások ismertségének növelése, értékesítésének támogatása, „A Vidék Minősége – Éltető Balaton-felvidék” védjegyrendszer koordinálása, fenntartása
  3. terület: helyi turisztikai kínálat színvonalának és összehangoltságának erősítése
  4. terület: fiatalok helyben tartásának támogatása, letelepedésük segítése, az elvándorlás megelőzése

 

Az Éltető vidékfejlesztési startégiájának egyik területe a helyi turisztikai kínálat színvonalának és összehangoltságának erősítése.

A 2007-ben kezdődött turizmus szakmai munka fontos lépése volt a 2013 és 2015 között – helyi közösségek és szakmai támogatók együttműködésével létrehozott – túraútvonalak rendszere.

A túraútvonalak rendszerébe sikerrel építettük bele vidékfejlesztési munkánk másik hangsúlyos területét, melynek tartalma a helyben előállított termékek és szolgáltatások ismertségének növelése, értékesítésének támogatása. Ennek keretében a „A Vidék Minősége – Éltető Balaton-felvidék” védjeggyel rendelkező egyesületi tagjaink is bekerültek a túra útvonalak szolgáltatásai közé.

Az Éltető által pályázati lehetőségekkel megvalósított sikeres „turisztikai” projektek 2014-2020 között:

A www.balatonfelvidekitura.hu oldal megújítása:

Az egyesületünk által létrehozott túraútvonal rendszer a Balaton-felvidék 59 településének épített és természeti kincseit tíz önálló térségre bontva mutatja be. A gyalogosan vagy akár kerékpárral is teljesíthető túraútvonalak, hasznos kirándulási tippeket is tartalmaznak.

Időszaki online turisztikai ajánlók a www.eltetobalatonfelvidek.hu és a www.balatonfelvidekitura.hu oldalakra:

Minden évszakban időszaki online turisztikai ajánlókat készítünk, amelyek bemutatják egy-egy térség látványosságait és az adott területen található Éltető Védjegyes szolgáltatókat.

Nyomtatott turisztikai reklám kiadványok és szóróanyagok alkalmazása:

Nyomtatott kiadványaink terjesztését rendezvényeken végezzük, valamint elérhetőek együttműködő partnereinknél és az Éltető Védjegyeseinknél. Kiadványaink célja, hogy az érdeklődők figyelmét a Balaton-felvidék turisztikai kínálatát bemutató, rendszeresen megújuló online felületeink használatára ösztönözze.

Nagyméretű turisztikai információs táblák használata:

Nagyméretű turisztikai információs tábláink többsége a túraútvonalak mentén, turisztikai szolgáltatóknál, települési önkormányzatoknál kerültek kihelyezésre; a térséggel kapcsolatos főbb turisztikai információkat, valamint az ott működő Éltető Védjegyeseket mutatják be.

Éltető turisztikai kisfilmek:

Az Éltető turisztikai kisfilmjei az 59 települést magába foglaló tíz önálló kistérség turisztikai szolgáltatásait és látnivalóit mutatja be: https://www.youtube.com/@eltetobalaton-felvidekerte4903

 

Összegzésként megállapítható, hogy az Éltető vidékfejlesztési munkájának eredményeként a Balaton-felvidéken szélesebb körű, aktívabb turisztikai szolgáltatás-rendszer alakult ki. Szakmai együttműködéseink rendszere tovább erősítette a Balaton-felvidék turizmusát és hozzájárult új munkahelyek teremtéséhez is.

 

2023. április