A ,,Tóth Béla Emlékdíjat" Szabados Zsuzsanna részére, Tóth Dávid adja át.

Szabados Zsuzsa: újra és újra rácsodálkozok, hogy milyen gazdag az Éltető, hogy ilyen tagjai vannak!

Az Éltető Balaton-felvidékért Egyesület létrehozásának 15 éves évfordulója tiszteletére az idei évben három díjat alapított; az elismerések a jövőben évente kerülnek odaítélésre, az egyesület a díjakkal tagjainak kiemelkedő eredményeit ismeri el. Az Éltető tagjainak ajánlásai alapján, az egyesület elnökségének döntése értelmében az ÉLTETŐ Közössége érdekében végzett példa értékű közösségi munka elismeréseként, 2023-as ,,Tóth Béla Emlékdíjat” Szabados Zsuzsanna, az ÉLTETŐ munkaszervezetének korábbi vezetője kapta. Zsuzsát kérdeztük:

Mi a véleményed az Éltető által az idei évben alapított díjakról?

Remek gondolatnak tartom mind a három díj létrehozását. Szerintem kölcsönös inspiráció az ajánlókat és a díjazottakat illetően, de általánosságban a teljes egyesületi tagság és a szélesebb nagyközönség előtt is. A díj hosszú távon is arra kötelez, hogy az adott területen kiemelkedően megfeleljen az, aki kapta. Ösztönző lehet azonban mindenkire nézve, aki valamilyen módon találkozik a díjjal, a témával, a díjazottak munkájával, de összességében az Éltető munkájával is.

 

Mi a véleményed az Éltető 15. születésnapi rendezvényéről?

Az Éltető rendezvényei – minden túlzás nélkül mondom – a legkedveltebbek közé tartoznak az életemben. Az év végi zárórendezvényekre mindig izgatottan és különleges szeretettel gondolok. Évek óta hasonlóan alakul a készülődés: napokkal előtte gondolatban előjönnek régi emlékek, emberekkel való párbeszédek, amelyek inspirálnak a mindennapokban, élmények, amelyeket közösen éltünk át, családi vállalkozások fejlődési útjai, szárnyalásai és nehézségei. A 15. szülinapi rendezvény előtt ez fokozottabban jött elő, de izgatottan vártam azt is, hogy a díjalapítási ötlet első éves megvalósítása milyen lesz. A szülinapi rendezvény nagyon szép volt, barátságos hangulatú, kedves és felemelő.

 

Kérünk egy kis ismétlést: mikor és hogyan kerültél kapcsolatba az Éltetővel, meddig voltál a munkaszervezet vezetője?

Az Éltetőnek nem csak a születésénél voltam jelen, hanem már akkor is, amikor elindultak az apró kapcsolódások. Mint amikor a párkapcsolatban még csak egymásra pillant, majd egyre gyakrabban szemezget egymással a fiatal pár 😊.

Az EU-s csatlakozásunk idején a kísérleti LEADER programot koordináltam a sümegi térségben, amely nagyon elismert volt az országban. A következő tervezési ciklusra készülve tudtuk, hogy nagyobb csoportokat preferál a Szakminisztérium, így tudtuk, hogy bővülni kell, illetve új csoportban kell gondolkodnunk. Több tapasztalatmegosztó programot szerveztünk, illetve szervezett az akkori FAMULUS Egyesület, amely tagjaival a sümegi térségben koordináltuk a LEADER programot, a Megyei Művelődési Intézet, a Művészetek Völgyéhez kötődő civil szervezetek – dr. Vásárhelyi Juditék, Hoffner Tiborék, Kandikó Ritáék, és a Nivegy-Völgyben dr. Nemes Gusztiék. Kölcsönösen megismertük, megszerettük egymás munkáját, nagy volt egymás felé az elfogadás, a tisztelet és nagyon-nagy volt bennünk a tenni akarás. Több aktív önkormányzati vezető hívott bennünket, hogy mutassuk be az addigi eredményeket és a közös lehetőségeket. Akkoriban az Éltető elnökévé választott, dr. Rédei Zsolt volt a polgármester Sümegen.

A civil szervezetek különböző pályázati projektjeibe illesztettük bele a közösségformálást, azaz az Helyi Akciócsoport megalakítását a LEADER elvek mentén. Tényleg alulról építkezően alakult ki az egész szervezet civil, önkormányzati és vállalkozói összefogással. Mire meg kellett alakítani hivatalosan az Egyesületet, addigra 134-en lettünk.

Én lettem megválasztva munkaszervezet vezetővé, de ez csupán egy koordinatív, vagy zászlóvivő szerep volt részemről. A kollégák remek emberek, nagyon felkészült szakértők voltak. Jó volt együtt dolgozni. Az elnökségben minden térségi település és szféra képviselve volt és van jelenleg is. A polgármesterek között Zsolt volt, aki a legtöbbet felvállalt, mint sümegi vezető, így természetes következmény volt az is, hogy ő lett az elnök. 2008-tól, 2018. januárig voltam munkaszervezet vezető, de tulajdonképpen 2006-tól dolgoztam az közösségért ebben a nagy térségben. Büszkén mondhatom, hogy az eddigi életem szakmai részének legszebb szakasza volt.

 

Mire gondoltál, mikor meghalottad a neved?

Nagy meglepetés volt. Nagyon elérzékenyültem már előtte a Tóth Béláról szóló kis fényképes összeállításon, és nem is nagyon voltam olyan állapotban, hogy megfelelően reagáljak.

Nem gondoltam, hogy én fogom kapni ezt a díjat, mert kiemelkedően sokat 2018-ig tettem az Egyesület közösségéért, utána, mint Vidék Minősége – Éltető Balaton-felvidék védjegyes próbáltam aktív tagja maradni az Egyesületnek. Ezen a területen is igyekeztem a maximumot nyújtani, de egy egyszemélyes kis vállalkozásban mindig csak rohan az ember a teendői után. Kisfiam születését követően még nehezebb volt az utóbbi 2,5 év, de ezen a téren is kicsit pozitív-őrült vagyok. Már fél éves korától a védjegyes termékekre, a termelők, a kétkezi munka szeretetére és tiszteletére neveljük férjemmel a kicsit. Szerintem ő több gazdát ismer névről a védjegyes termékek után, mint a legtöbb Éltetős tag 😊. Ezen a téren elég őrült kis család vagyunk… na jó, különösen én 😊. Azt gondolom, hogy a tagság, az elnökség ezzel a díjjal, az ajánlással inkább a korábbi évek tevékenységei alapján ítélték nekem ezt a díjat, amit hálásan köszönök. Igazán nagy megtiszteltetés.

 

Mi a legelső dolog, ami eszedbe jut Tóth Béláról?

Vele kapcsolatban nekem nincs első dolog. Ha rá gondolok, elöntenek az emlékek, a szeretet, a mérhetetlen tisztelet és a hiányérzet. Kevés ember van, aki ilyen sokat tett volna az életében a közösségért, a körülötte lévő emberekért, vállalkozókért és sok erdélyi rászorult kisgyermekért.

Legjobban az új üzletén, a FÉK (Príma) Szupermarketen szerettem vele dolgozni. Ez később az Év üzlete címet is elnyerte, mert a helyi vállalkozások termékeinek értékesítése terén igazán kiemelkedő törekvései voltak. Ez az üzlet volt az első Éltető Pont, és egyben az ország első és egyetlen szupermarketje, ahol a Vidék Minősége – Éltető Balaton-felvidék védjegyes termékeket egységes arculattal értékesítették, ráadásul a kiemelt polcvégeken, amiért a cégek máshol sok polcpénzt fizetnek.

Legszebb cselekedetének pedig az állandó adománygyűjtést, adományozást tartottam, amit az erdélyi gyermekek irányában nyújtott.

 

A közösségért végzett munkája terén szerinted mi volt a „titka” Tóth Bélának?

Szerintem az, hogy egy kedves család hetedik gyermekeként született… A legkisebbként beleszületett egy közösségbe, ami egyre csak nagyobb lett, ahogy nőtt …. mindig küzdenie, dolgoznia kellett, mindig túl kellett látnia önmagán, jólelkű volt, mert kockáztatni. … és soha nem felejtette el, hogy honnan jött, illetve mennyit kellett azért dolgoznia, amit elért. Nagyon szerettem őt! Büszke vagyok arra, hogy elsőként én kaptam meg a róla elnevezett Emlékdíjat! Igyekszem a későbbiekben is megszolgálni ezt a bizalmat.

 

Gondolkozol azon, hogy jövőre kit ajánlj az ÉLTETŐ díjakra?

Igen, van, hogy eszembe jut, de ez még egy újabb év… Nagyon sok az innovatív és a fenntarthatóságot képviselő vállalkozás, civil szervezet és önkormányzat is az Éltető berkeiben, így nehéz ajánlani. Én most is úgy ajánlottam, hogy végig néztem az összes tagot a honlapon, felidéztem az emlékeimet róluk és átgondoltam, hogy ebben az évben kit, miért ajánlok, és ki lenne a jövő évi jelöltem… és újra elcsodálkoztam azon, hogy milyen gazdag az Éltető, hogy ilyen tagjai vannak.

 

Kedves Zsuzsa, szívből gratulálunk a 2023-as Tóth Béla Emlékdíjhoz!