Fülöp Júlia: közel 100 kötetem van Balatonfüred helytörténetéről

Júlia 2014 óta van gyümölcsöző kapcsolatban az Éltető Balaton-felvidékért Egyesülettel. Az együttműködés a családi étterem, – az akkor még Teaház az erdő mélyén-, ma már Nagyi kertje Teaház és Étterem révén indult. 2015-ben – egy idegenvezető kollégával – a turisztikai csomagajánlatok kialakításában segítette az Éltetőt. Júlia 2018-ban BalatonGuide név alatt is tagja lett egyesületünknek. Később rendezvények és előadások szervezésében és tartásában működött közre, illetve egy online képzést is tartott az Éltetős tagok számára, turisztikai tematikában.

Gratulálunk „Az év turisztikai vállalkozója Balatonfüreden” szakmai díjadhoz! Azt nyilatkoztad a helyi sajtónak, hogy meglepődtél…

Már a jelölés meglepett, nem számítottam rá.

Évekkel ezelőtt már eljátszottam a gondolattal, hogy milyen jó lenne a jelölés, hiszen a város kultúrájáért, turizmusáért sokat teszek, de úgy éreztem, hogy a díjhoz túl kicsi vagyok. A Balatonfüreden található minőségi turisztikai vállalkozások száma nagy, közülük sokan a helyi turisztikai egyesület tagjai, hatalmas a kínálat. Az, hogy egy egyéni vállalkozó is szerepelhetett a jelöltek között, úgy, hogy egy minőségi szálloda, melyek igazgatója már nagyon sokat letett az asztalra és egy kedvelt vendéglátóhely volt jelölve, igazi kihívás volt. Megtiszteltetés volt ilyen közegben megkapni a legtöbb szavazatot. Különleges együttállás volt az idei, hiszen a jelöltek kedves kollégáim, és szerintem még nem volt ilyen, hogy három női jelölt indult a címért.

Miért éppen a turizmus? Honnan indultál a turizmus területére és hogyan jutottál el odáig, hogy napjainkban Balatonfüreden már negyven különböző tematikus városnéző sétából választhatnak a hozzád fordulók?

Édesapám tanárként és idegenvezetőként dolgozott (és dolgozik a mai nap is), így beleszülettem az idegenforgalomba. Kiskoromban többször kísértem őt el egy-egy úton, Füreden nyáron mindenütt németül beszéltek, mi is kiadtuk a házat. A német nyelvtanári irány főleg a szüleim számára volt fontos, édesanyám sváb származású.

Az már csak a saját elhatározásom volt, hogy a turizmust szeretném tanulni és tanítani is, nem csak idegenvezetőként dolgozni egy technikusi végzettséggel. Így a Veszprémi Egyetemen végeztem idegenforgalom és szálloda közgazda szakon, párhuzamosan a német nyelvtanári diploma megszerzésével.

Balatonfüreden már a 90-es években vezettem, előbb németül, majd angolul a nagy számú dán vendégeknek. A BalatonGuide név alatt futó garantált időpontú tematikus séták 2014-ben születtek meg. A közel negyven tematikát feldolgozó és körbejáró séta részben az állandó bővülő kínálat, másrészt a saját szórakoztatásomra született meg. Több helytörténeti egyesületnek is elnökségi tagja vagyok, szenvedélyem a kutatás, így számomra is sokkal változatosabb, hogy több sétából lehet választani, tudatosan is váltogatom a programokat. Vannak slágerséták, mint a VillaSéta vagy a GasztroSéták, de a város kiemelkedő reformkori városrésze végett a Reformkori Séta mindig szerepel a kínálatban. Ezenkívül szervezek városi jubileumokhoz, ünnepségekhez kötődő sétákat is. Így született meg az Anna bálok nyomában, a 48-asok Füreden vagy a Jókai nyomában séta is. A magyar örökség napján családtörténeti sétákat vezetek, így az Esterházyak, Vaszaryak, Széchényiek vagy geográfus szakértővel a Cholnoky család nyomában sétálunk Balatonfüreden és/vagy Arácson.

Balatonfüreden könnyű helyzetben vagyok, mivel a helytörténeti kutatások nagyon magas szinten vannak és közel 100 kötetem van csak a lakóhelyemről.

A balatoni turizmus gyakorlati mindennapjaiban élő emberként, hogyan ítéled meg a balatoni turizmus utóbbi évtizedének alakulását?

Ha lehet ilyet mondani, a Balaton volt az egyetlen a járvány idején ahová viszonylag hamar visszatértek a vendégek. A rövid teljes zárt kivéve gyorsan tudtam újra sétákat indítani. Az első covid utáni sétáimra nagy számmal érkeztek a sajnos turisztikai munkanélkülivé vált idegenvezető kollégák, egy spanyolos telepített idegenvezető csapat teljesen véletlenül jelent meg az egyik sétán, de más kollégák is eljöttek, szinte ámulva azon, hogy a Balatonnál van élet. A szakma egyből érdeklődött.

A kezdetekhez képest nagy a változás, 30 éve a vendégeim 90 százaléka volt külföldi, nagyrészt német anyanyelvű, ez több mint 10 éve megfordult, ma pedig, jó, ha a vendégeim 10 százaléka külföldi (fele-fele német vagy angol programokat rendel). Ez nagy változás. Azért is, mivel természetesen egészen más magyarokat kísérni, ez egy külön szakma még az idegenvezetésen belül is.

Mi kell ahhoz, véleményed szerint, hogy még népszerűbb legyen a Balaton akár itthon, akár a külföldiek körében? Kell, hogy még népszerűbb legyen?

Mivel a Balatonnál élők nagy része az idegenforgalomban, vagy a vendéglátásban dolgozik, vagy valamilyen módon kapcsolódik hozzá, ezért alapvető, hogy a Balaton népszerű legyen. Ehhez ma szerintem leginkább a megfelelő minőség a legfontosabb. És az, hogy a minőség mindig, folyamatosan, hosszú ideig legalább jó legyen, vagy kifogástalan. Nem hiszek az éves szinten a csak pár hónapig nyitva tartó helyekben, sem az állandóan cserélődő személyzetben.

Hamarosan indul a szezon: Balaton vagy Adria?

Én nem választanék a kettő között. Amikor a balatonfüredi turizmus már javában működött a 19. században, a vendégek az Adriát is kiválóan ismerték, sőt a Monarchiabeli fürdőket is. Akkor is jól elfértek egymás mellett az üdülőhelyek. Szerencsés esetben nem évi egyszer mehetünk nyaralni, hanem akár többször is, és az Adria is beleférhet. Egész mást kínálunk mi, a víz is más, a turisztikai kínálat is. Évekig jártam amerikai turistákkal az Adriára, varázslatos az is, de nem gondolom, hogy a Balaton legnagyobb konkurenciája ez lenne.

Szerintem, ahol vagyunk, ott kell a legjobb minőséget nyújtani és akkor már nem lehet gond. És a kérdésre visszatérve, nálam egész évben szezon van, nincsen szezonkezdés.

Mi a véleményed a „négy évszakos Balaton” gondolatról?

A véleményem kettős. Egyrészt, mivel itt élek és Balatonfüred abban a szerencsés helyzetben van, hogy télen is vannak szállodai vendégek, télen ugyanúgy hirdetek sétákat. A BalatonGuide megvalósítja a 4 évszakot a Balatonon.

Másrészt amíg a szállodák, üzletek, vendéglátó egységek nagy része bezár, addig nem lehet egész évben gondolkodni.

Nagyon sokszor kezdődik úgy a téli sétaprogram, hogy a vendégek elmesélik, hogy amikor programot kerestek, semmi mást nem találtak, csak a sétáimat, ezért is jöttek. Ez egyrészt kedves, másrészt pedig elszomorító.

Nem hiszek az évi 1-2 hónapot nyitva tartó helyekben, az egyszeri fantasztikus programokban. Már említettem, hogy a férjem családja éttermet működtet, egész évben nyitva vannak, így én is tudom, milyen nehéz a téli időszak. De nem kérdés a nyitvatartás, már a vendégek miatt sem.

Leginkább a visszatérő, a törzsvendégekben hiszek.

Hol lehet hozzád jelentkezni, ha valaki a mai Balatonfüredet és a város történelmét sétálva is szeretné megismerni?

A legegyszerűbb a BalatonGuide elérhetőségein: balaton.guide@gmail.com illetve telefonon a +36 30 72 77 162.

A sétáknál együttműködők a városi Tourinform irodával, illetve a városi programok és rendezvények szervezőjével, a FüredKulttal, a séták főleg a gyönyörű Vaszary galéria kertjéből indulnak, itt is megtalálható vagyok.

Kétféleképpen lehet a sétákon részt venni, vagy az egész évben, minden hétvégén meghirdetett séták egyikére jelentkeznek az érdeklődők, vagy csoportok egyéni időpontban is választhatnak a sétakínálatból, akár német vagy angol nyelven is.

 

Köszönjük az interjút!

 

2023. április