Tanulmányút 2014-03-27

Az Éltető Balaton-felvidékért Egyesület a „Helyi termékek ismertségének, elismertségének erősítése” című projektjének keretében tanulmányutat szervezett.

Az Éltető Balaton-felvidékért Egyesület 2013. első félévében indította útjára a Balaton-felvidéki minőségi termékek és szolgáltatások népszerűsítését célzó projektjét.

A projekt keretében többek között az Éltető Balaton-felvidék védjegy bevezetését készítjük elő.

Több műhelymunkán a résztvevő helyi gazdálkodók, kézművesek és vendéglátósok gyakorlati tapasztalata alapján alakította ki az egyesület A Vidék Minősége – Éltető Balaton-felvidék védjegyet.

A 2014. március 27-ei tanulmányút során a programba már bekapcsolódott partnerek tevékenységét ismerhettük meg.

A tanulmányúton 62 fő vett részt:

  • Vidékfejlesztési szakemberek
  • Turisztikában érdekelt szervezetek:
    – Turisztikai desztinációs menedzsmentek munkatársai
    – Lackó Dezső Múzeum munkatársai
    – Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság
    – Balatoni Integrációs és Fejlesztési Ügynökség Kft.
  • Értékőrök
  • Helyi termék előállítók, kézművesek, alkotók, őstermelők
  • Polgármesterek, önkormányzati munkatársak
  • Sajtó és média szereplői
  • Éltető Balaton-felvidékért Egyesület elnökségi és munkaszervezet tagjai

Tanulmányút állomásai:

08.00 – 09.00 Ukk – Ferrir Farm – őstermelő, kistermelő (reggeli)

Több lábon álló családi vállalkozás: eper és kajszibarack ültetvény, méhészet, sertéstartás, tojótyúk, lekvár és szörpkészítés, falusi vendégasztal szolgáltatás tartozik fő területeik közé. 2010. márciusban vásárolták meg a romos állapotú ingatlant, amelyhez 7500 m2 terület tartozik. Itt álmodták meg, Komendánt Irénke és férje, Nagy László a FERRIR Farm létrehozását. Elsőként a területen található régi, beteg gyümölcsfákat vágták ki, helyén ma már eperültetvény található. A tyúkház kialakítása után az istállóban sertésólak lettek építve, majd a kemencés-ház került felújításra, amelyben egy közel 150 éves kemence lett újraélesztve. 2011-ben LEADER támogatással élelmiszerboltot alakítottak ki.

09.30 – 10.30 Sümegprága – Kalla Roland – kistermelő, vállalkozó

A Kalla Család 60 hektáron gazdálkodik Bazsi és Sümegprága legelőin, ahol szarvasmarhákat, lovakat tartanak. A gazdaságot nyulak és baromfik is színesítik. Állományuk 49 szarvasmarha, ebből 27 fejőstehén, 10 növendék, 11 borjú és egy törzskönyvezett bika. Gazdaságuk kétharmada legelő, 4 ha szántó, 1 ha gyümölcsös, 3000 m2 szőlő. Fő profiljuk a sajtkészítés. A magyar tarka szarvasmarha állomány teheneit fejik, a megtermelt tejből többféle tejterméket és sajtot készítenek, amelyet helyben és a térség termelői piacán értékesítenek.

11.00 – 12.00 Kapolcs – Farkas Ivett – őstermelő

Farkas Ivett párjával 2011 májusában kezdte el tevékenységét, azzal a szándékkal, hogy bodzavirág szörpöt készítsen a Művészetek Völgye fesztiválra. A szörp után állították elő az első üveg lekvárt, majd ezt követte a többi is. A lekvároknál és szörpöknél mindig arra törekednek, hogy különlegességet alkossanak, ezáltal egyedivé váljanak. 2 év alatt szépen fejlődött a vállalkozás, jelenleg már nem csak a Művészetek Völgyében, hanem piacokon, több, helyi termékeket forgalmazó- és bio boltokban is megtalálhatóak a finomságok. Termékeik a bodzából és más gyümölcsökből készült, prémium minőségű lekvárok és szörpök.

12.30 – 14.30 Nemesvámos szálláshely – Papp Ferenc (ebéd)

2001-től foglalkoznak falusi szálláshely kiadásával. Jelenleg 3 teljesen elkülönülő apartman áll a vendégek rendelkezésére. Borkóstolós programokhoz kemencében, helyi alapanyagokból készítik ételeiket. A családi gazdaság és helyi termelők alapanyagait felhasználva készülnek a finom ételek-italok: kemencés sültek, kenyér, langalló és rétes, grillezett ételek, disznótoros, házi pálinka, kézműves borok, bodza- és rózsaszörp. A fűthető látványkonyhában egész évben megoldódik a kemencés ételek előkészítése, a főzés, dagasztás. Ezekbe a munkafolyamatokba a vendégek is bekapcsolódhatnak. Gyermekcsoportokat is fogadnak.

15.00 – 16.00 Tótvázsony – Zsár-Fa Bt.

Zsár Tamás a kádár szakmát nagyapjától tanulta, aki évtizedekig dolgozott Tótvázsonyban, mint a térségben elismert kézműves- iparos szakember. Műhelyét 1985-ben vette át Tamás. 2005-ben fejlesztés történt a műhelyben, a megújult gépparkkal egy új szolgáltatást vezettek be és a korábbi szakmai terület, a hordókészítés mellett egyedi asztalosmunkákat is vállaltak a megrendelőinknek. A különleges kádárműhely immár profi asztalosműhely is, amely mindenféle lakossági igény kielégítésére felkészült. A megrendelő igénye szerint, magas szakmai tudással, türelemmel és rutinnal dolgozik a mester, aki kiemelt figyelmet szentel a helyi hagyományok megőrzésének.

16.30 – 17.30. Balatonakali – FÉK üzletház

Tóth Béla, Üzletházát Balatonakalin 1997-ben nyitotta meg. Azóta folyamatosan fejleszti vállalkozását, először, élelmiszer boltot működtetett, majd 2004-ben a cukrászdával és étteremmel bővítette tevékenységét. Étlapjukon magyaros és erdélyi ételeket, ízletes Balaton-felvidéki borokat és kiváló hazai pálinkákat kínálnak vendégeiknek. Az étterem kialakításánál szempont volt, hogy a betérő vendégek, otthonos, környezetben, házias ételeket tudjanak fogyasztani és nagyon kellemesen érezzék magukat, szívesen visszalátogassanak. Ennek érdekében helyi termék alapanyag felhasználása is jellemező a konyhán. Az étlapon megjelennek a tradicionális, térségi jellegzetes ételek. A régióra jellemző receptek alkalmazása szintén fontos tényező. A helyre jellemző programok, hagyományos rendezvények színesítik a szolgáltatást.