Kecze- Hady Kézműves Pince

8241 Aszófő, Öreghegy hrsz. 0106/38
+36 20 923 8437
info@keczepince.hu
www.keczepince.hu

Nem tudná szebben és lényegretörőbben megfogalmazni, mint a lenti idézetben olvasható. Pont ilyennek éli meg a szőlő gondozását és a bor készítését.

Számára az alábbi idézet nem puszta szöveg, hanem a filozófiája formába öntve.

Saját döntése, hogy nem használ gyomirtó vegyszereket a szőlőtőkék gondozásánál.

Helyette többet kell traktorozni és ha úgy adódik még kapálni is. Csak réz és kén és növényi alapú  növényvédő szerekkel permetezünek.

Korlátozza a termésmennyiséget, a tőketerhelést 1,5-2kg/tőke , hogy a megmaradó fürtök dúsabbak és tápanyagtól teltebbek legyenek. Igen ez azzal jár, hogy nyár elején az egészséges és szép fürtök egy részét le kell vágnia.

A szüret ideje mindig az adott fajta, évjárat és mustfok és az időjárás  függvénye.

Kézzel, ládákba szüretel, kíméletes módon bogyóz, héjon áztat és erjeszt.

Nem présel, hanem a gravitációból eredően a saját súlyánál fogva kicsorgó színlé lesz a bor alapja.

A borai hordóban spontán erjedéssel készülnek, természetes úton szerető gondoskodással és figyelemmel.

Megadja neki a szükséges időt. Mindenféle adalékanyag és fajélesztő nélkül. Egyedül a ként hívja segítségül a tartósításra.

Ha elkészül a bor a fehérek  minimum egy év, a vörös borok 2 év hordós érlelést követően kerülnek palackba derítés és szűrés nélkül.

 

„Azt a bort nevezzük kézművesnek, amelynek születése során a költséghatékonyság, mennyiség, gyorsaság vagy az elvárt ízkép érdekében a termelő semmit nem áldozott fel a bor egyediségéből, beltartalmi értékéből, tisztaságából, és a borvidék élhetőségéből.

A kézműves szőlészet és borászat soktucatnyi döntéstől lesz kézműves. Minden döntésnél meg lehet vizsgálni, hogy az jár-e, és ha igen, akkor milyen kompromisszumokkal. Természetesen attól nem sérül a kézművesség, ha a boros gazda olcsóbban és többet termel. Attól viszont nagyon is, ha a költséghatékonyság, a nagyobb mennyiség vagy egy generalizált közízlésnek való jobb megfelelés érdekében felad a bor egyediségéből, beltartalmi értékeiből vagy tisztaságából. Ennek az általam neomanufakturálisnak nevezett szemléletnek az eredménye természetesen szükségszerű kompromisszumokkal jár: az ilyen szemlélettel készült borból kevesebb terem, érzékenyebb az évjárathatásra, és az esetek többségében drágább is.

A kézművesség értékválasztás, nem pedig minőségi kategória. Nem jelenti azt, hogy eldobjuk a modern kor vívmányait, és visszamegyünk a prehisztorikus vagy akár középkori eszköztárhoz. A kézműves szőlő- és bortermelői szemlélet nem többet és nem kevesebbet jelent, mint a mennyiségi ingadozás, az évjárati sajátosságok, a természet kiszámíthatatlanságának és az olykor magasabb előállítási költségnek az elfogadását, ugyanakkor az egyediség, a tisztaság, a beltartalmi értékek és a szőlőmunkás megélhetésének megőrzését”.

Idézet a Kiáltvány a kézműves borért gault&millaut, művelt alkoholista 2014.01.03.