Elnöki interjú

Rédei Zsolt, az Éltető Balaton-felvidékért Egyesület elnöke:

Egyesületünk jelentős szakmaiságot képvisel a vidékfejlesztésben!

Hogyan értékeli az elmúlt évet?

A LEADER vidékfejlesztési program előző ciklusa 20072013 volt és 2014-2020 a következő, tehát a 2015-ös év elvileg az új időszaknak a második éve. Sajnos jelenleg nem érzem, hogy már a 2014-2020-as időszak lenne, mert ami van, az gyakorlatilag még majdnem az előzőnek a kifutó része és még igazán azon kívül, hogy az előkészítést javarészt intézzük, rendezzük, a helyi fejlesztési stratégia összeállításán dolgozunk és azt egyeztetjük.

Ez nagyon fontos megalapozása a következő éveknek, ugyanakkor a potenciális pályázók szempontjából még kézzel fogható lépések és intézkedések nincsenek.

A legrosszabb ez a fajta kiszámíthatatlanság, mert nem tudunk konkrét dolgot mondani a tagoknak. Már a 2014-2020-as EU-s pályázati időszak harmadik évben vagyunk. Lassan elérünk a ciklus feléig és csak a magunk oldalán látjuk, hogy mi az irány, konkrétumokat viszont nem tudunk mondani.

Úgy értékelem a tavalyi évet, hogy a legrosszabb az, ami történhet, az a bizonytalanság és a tehetetlenség.

Ugyanakkor az Egyesület működésének átszervezését is elkezdtük, amit jelentősen befolyásolnak a fenti tényezők.

Hogyan értékeli az elmúlt időszakot?

A 2007-2013-as időszakban úgy gondolom, megtettünk mindent, amit meglehetett, sőt annál többet is.

Nem csak azokat a fejlesztéseket tudtuk megvalósítani, ami belefért a rendelkezésre álló LEADER vidékfejlesztési keretbe, hanem ezeken felül is tudtunk többlet forrásokat a Balaton-felvidék fejlesztésére elnyerni. Az egyesületünk fejlődésének egy olyan időszaka volt a 2007-2013-as időszak, ami akár az egyesületi taglétszámba, pártoló tagokba, területi integrációba, együttműködésekbe, hálózati szervezésekbe megmutatkozik meg, és mindegyik területe exponenciálisan emelkedett. Jött a 2014-15-ös év, ami gyakorlatilag nemcsak, hogy stagnálás, de egyfajta bizonytalanság és tehetetlenség éve volt. Tehát, ha a 2007-2013-as időszakot nézem, az nagyon szép, az elmúlt 2 évre pedig azt tudom mondani, az előző időszak zárásán és a következő időszak útra indításán, az ezek közötti szükségszerű átszervezéseken volt a hangsúly, ami azonban nagyban nem tőlünk függött.

Mit vár az idei évtől?

Konkrét lépéseket, kiszámíthatóságot, amelyek valóban segítik az eddigi tevékenységek folytatását, illeszkednek a gyakorlati elképzelésekhez.

Mit vár a következő időszaktól?

A működési területünkre szóló helyi fejlesztési stratégia forrásai leszűkültek, azaz mondhatjuk, hogy a lehetőségek is, ugyanakkor azokon a területeken, amelyeken a legeredményesebb volt az eddigi vidékfejlesztési tevékenység tovább tudjuk erősíteni az együttműködéseket.

Fel kellett vállalni, hogy kevesebb cél mentén haladunk, azokra koncentrálunk.

Ezek:

  • a termelés fejlesztése a Vidék Minősége Éltető Balaton-felvidék védjegy program mentén,
  • a turisztikai kínálat fejlesztése szintén a Balaton-felvidéki, a korábban kialakított túraútvonalak, együttműködések mentén
  • a fiatalok megtartása a térségben, és letelepedésük elősegítése
  • és a nehezebben boldoguló családok, személyek közösségekben, munkahelyekhez jutásának elősegítése különböző programok, projektek által.

A civil szervezetek, önkormányzatok, vállalkozók gyakorlati partnersége nagyon fontos ahhoz, hogy ezen az úton továbbra is hatékonyan haladjunk tovább.

Miben látja az egyesület legfontosabb feladatait?

Az egyesület legfontosabb feladata: a helyi termelés és értékesítés segítése, a fiatalok megtartása, a turisztikai fejlesztések ösztönzése, a térség integrációja, valamint fontosnak tartom az egyesületi tagság számára az egyesületi tagok közti együttműködéseknek a generálását, a termék forgalmazás, előállítás vertikális, horizontális kapcsolódásait.

Milyen jövőképet lát a Balaton-felvidék előtt?

Nem csak az ország, de a világ egyik legszebb része a Balaton-felvidék. Ha nem csinálnánk semmit, akkor is egy gyöngyszem lenne, de hogyha lehetőség van az itteni kínálatot és ebbe beleértve a helyi termékek, szolgáltatások kínálatának bővítését még fejlesztésként belevenni, akkor ez önmagában egy sikerre jelölt terület. A Balaton-felvidéket nem lehet elrontani, ezt csak fejleszteni lehet, széppé lehet tenni. Ha át is szervezik a vidék fejlesztési forrásaink leosztását, tudomásul vesszük, de fontos, hogy lehetőség szerint arányába maradjon meg a területre irányított forrás még akkor is, ha nem a mi közvetlen közreműködésünkkel kapja meg bárki. Ha közvetetten tudjuk ezt segíteni, az is jó. Lényeg, hogy jussanak el a források a fejlesztendő helyekre, területekre.

Tud prioritást felállítani az egyesületi feladatok között?

Igazán prioritást nem tudnék felállítani, mert ehhez túl nagy az egyesület létszámában is és területi lefedettségében is és ebből adódóan sokfélék vagyunk. Nagyon sokfélék.

Azt tudnám mondani, hogy például a turisztika fejlesztése prioritás lehet a közvetlen Balaton parti településeknek. A termelés erősítése fontos a Balatontól távolabbi területeken, különösen a sümegi térségben. De ezen belül a borászati fejlesztések megint külön kategóriát is képezhetnek.

Olyant, ami mindenkire nézve prioritás, nem is akarnék mondani, pont abból kifolyólag, hogy rendkívül sokszínűek vagyunk és nagyon örülünk annak, hogy egy ilyen sokszínű társaságot sikerül egyben tartani, mert ez adja meg az egésznek a hangulatát. Különbözőek az egyes területek adottságai, a lehetőségei és mégis tudnak együtt gondolkodni, együtt dolgozni, kapcsolódni ki-ki a maga területén.

Milyen együttműködések erősíthetik az egyesület munkáját?

Az egyesületen belüli együttműködések, mert helyileg is viszonylag távol van a két végpont, létszámában is jelentős, de tovább kell erősítenünk a külső kapcsolatokat is.

Ezek már meglévőek (pl. turisztikai szervezetekkel, nemzeti parkkal, agrárkamarával), amiket nem csak fenntartani szeretnénk, hanem mélyíteni is.

Hogyan értékeli azt a tapasztalat mennyiséget, amit az egyesület az elmúlt években felhalmozott?

Természetesen nagyon büszke vagyok az eredményekre, de igazán jó érzés, hogy szakmai szervezetek is értékelik a munkánkat, hiszen a Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat 2014-ben az Éltető Balaton-felvidékért Egyesületnek adta az év vidékfejlesztő közössége díjat. Ezt lehet ragozni, de úgy gondolom, hogy nincs értelme.

Mit várhatnak a tagok egyesülettől?

Az együttműködések mélyítését, egyrészt területileg, másrészt tagok között, harmadrészt a külsősökkel. Célunk még a rövid termék utaknak a szervezése, szolgáltatások körének a bővítése. Az egyesület szolgáltatóként fog a tagok felé lépni a fejlesztési források vonatkozásában. Az egyesületi programokon pedig továbbra is fokozottan vonjuk be együttműködő tagjainkat.

Mit várhatnak a külső partnerek az egyesülettől?

Jelentős szakmaiságot a vidékfejlesztésben, illetve ezen a területen minden szükséges együttműködést. Igyekszünk minden külső partnerrel a tevékenységének megfelelő korrekt együttműködést kialakítani. Ezek egy részében kezdeményezőként, más részében mi magunk is résztvevő partnerként működünk közre.