Tadanaj-Baranyi Kata: Számomra az Éltető a Balaton-felvidék legjobb társadalmi szervezete

Az Éltető Balaton-felvidékért Egyesület szakmai szervezetének vezetőjét, Tadanaj-Baranyi Katát kérdeztük  – amúgy alfától ómegáig – saját útjáról, Éltetőről, feladatokról, célokról.

Tadanaj-Baranyi Kata: hazai és nemzetközi együttműködéseink száma is arról tanúskodik, hogy az Éltető meghatározó szervezet a vidékfejlesztés és a fenntarthatóság területén.

„A Kata” szoktuk mondani, ha rólad, az Éltető szakmai vezetőjéről beszélünk és közben lehet, hogy sokan nem is ismerik az eddigi utadat. Megtennéd, hogy néhány dolgot mondasz magadról?

Számomra is hihetetlen milyen gyorsan megy az idő, de már 2016. április 8-a óta dolgozom az idén 15 éves Éltetőnél. Egészen más irányt vett ekkor az életem, hiszen előtte szociális területen dolgoztam közel 3 évig. A vidékfejlesztés ekkor végzettségemet tekintve kicsit távolinak tűnt, hiszen társadalmi tanulmányok szakelőadóként a szociológiai kérdések álltak hozzám közelebb. Ennek ellenére már egyetemi tanulmányaim alatt vonzott ez a terület, szakdolgozatomban a civil szervezetek területfejlesztésben betöltött szerepéről írtam. Ahogy haladtunk előre az időben és egyre többet tanultam a vidékfejlesztésről itt az Éltetőnél, úgy éreztem egyre inkább szükségességét annak, hogy ismereteimet tovább bővítsem. Ezért 2017-ben jelentkeztem az akkor még a Pannon Egyetem fenntartásában működő Georgikon kar Vidékfejlesztési agrármérnök szakára, amin 2021-ben sikeresen lediplomáztam. Azt hiszem, az utam már 2012-ben eldőlt, még ha nem is tudtam akkor még róla. 😊

Nap, mint nap hangzik el a „LEADER” kifejezés is, kérlek magyarázd el, hogy mit is takar ez a szó?

A LEADER maga kicsit megfoghatatlan fogalomnak tűnik sokak számára, pedig valójában nagyon egyszerű. Maga a LEADER egy francia mozaikszóból ered, aminek a jelentése: Közösségi kezdeményezés a vidék gazdasági fejlesztése érdekében. A lényege valójában, hogy a helyi társadalom bevonásával, nem egymástól elkülönült területeken kerülnek felhasználásra az Európai Uniós források. A programot Helyi Akciócsoportok koordinálják, Magyarországon jelenleg 103 db ilyen akciócsoport működik. Mindannyian elkészítettük a saját térségünkre a Helyi Fejlesztési Stratégiát, aminek a megvalósításán dolgozunk a 7 éves Uniós ciklusok alatt. A fejlesztési stratégia tartalmazza azokat a célokat, amelynek a megvalósításához Helyi Felhívások meghirdetésével, ezzel együtt pedig önkormányzatok, civil szervezetek és mikrovállalkozások támogatásával járulhatunk hozzá.

Talán kicsit provokatív a kérdés, de mi a saját véleményed az Éltetőről?

Az Éltetőről nehéz elfogultság nélkül nyilatkozni. 😊 Számomra az Éltető a Balaton-felvidék legjobb társadalmi szervezete. Kiváló emberek alkotta nagybetűs KÖZÖSSÉG. Bátran mondhatom, hogy nagyon jó ehhez a közösséghez tartozni, akár a tagságra, akár a munkaszervezetre gondolok. Tény, hogy az Éltető jelentősen növelte és növeli a Balaton-felvidék hazai és nemzetközi kulturális és turisztikai ismertségét, hatékonyan segíti új munkahelyek teremtését és ezáltal az ifjabb generációk helyben maradását.

Hogyan tudod jellemezni az Éltető és a tagok viszonyát?

Az Éltető nagy taglétszámmal büszkélkedhet, 317 tagja van jelenleg. Ekkora taglétszámnál viszont sajnos fennáll az a veszély, hogy nem tudunk mindenkit megismerni közelebbről, és természetesen az aktivitás is változó. Védjegyeseink száma közel 100 fő, így ott egy szorosabb közösség tudott kialakulni, mára már egy igazi kis családdá alakultak. Véleményem szerint a tagok és az egyesület viszonya jónak mondható, többségük büszkén vállalja és ki is mondja, hogy Éltetős. Természetesen adunk a véleményükre, meghallgatjuk őket és igyekszünk a legtöbb helyen segíteni. A negatív kritikákat is meghallgatjuk, értékeljük és ha látjuk, hogy nem jó az az irány, amit valamilyen területen eddig követtünk, igyekszünk változtatni.

Miben látod az Éltető térségi, társadalmi szerepét, súlyát?

Ahogy már említettem, az Éltető szerintem a Balaton-felvidék legjobb társadalmi szervezete, amely igen jelentős eredményeket ért el társadalmi összefogás, a közösségi gondolkodás, az erősebb helyi identitás megteremtése területén. A térségben és a társadalomban betöltött szerepe – és a fenntarthatóság érdében végzett munkája – évről évre erősödik, így van ez napjainkban is. Ha csak arra gondolok, milyen nagy területen dolgozunk, már szembetűnő a térségben betöltött szerepünk. Több, mint 1000 km2, óriási szám. Együttműködéseink száma és sikerei, akár hazai, akár nemzetközi viszonylatban szintén arról tanúskodnak, hogy az Éltető meghatározó civil szervezet a vidékfejlesztés és a fenntarthatóság területén. Természetesen az sem elhanyagolható, hogy nincs olyan elnökségi vagy közgyűlés, ahol ne lenne napirenden az újabb tagok felvétele. Persze, mindig van hova fejlődni, és ennek igyekszünk is eleget tenni, ahogy annak is, hogy ne csak térségi, hanem országos szinten is még többen ismerjék az Éltetőt.

Milyen feladatok, tervek vannak az Éltető előtt erre az évre?

Örömmel mondhatom, hogy mozgalmas hónapok vannak mögöttünk és állnak még előttünk. Folytatjuk nemzetközi és hazai együttműködéseinket, mi több, nyitottak vagyunk újabb együttműködésekben történő részvételekre is. Az idei év egyik fő feladata a következő időszaki Helyi Fejlesztési Stratégia tervezése, elkészítése. Ezen a területen nem tétlenkedtünk, már a tavalyi év folyamán elindultak a tervezési folyamatok és azóta is zajlanak. Emellett megújítjuk Egyesületünk kommunikációs stratégiáját is, igazodva az új HFS-hez. Előttünk áll még a Művészetek Völgyében az Éltető Völgy, valamint a Bakony Expo is, amely rendezvények minden évben kiváló lehetőséget nyújtanak, mind a tagjainknak, mind az Egyesületnek a bemutatkozásra.

 

2023. április