Éltető Vidék – 7 év vidékfejlesztési tapasztalatai, eredményei címmel konferenciával egybekötött záró rendezvényt tartottunk

Éltető Vidék – 7 év vidékfejlesztési tapasztalatai, eredményei címmel konferenciával egybekötött záró rendezvényt tartottunk 2015. szeptember 29-én a Hotel Kapitány****Konferencia és Wellness Szállodában.
A konferencia egy újabb mérföldkő volt az Éltető Balaton-felvidékért Egyesület életében. Lezártuk a 2007-2013-as EU-s ciklust, visszatekintettünk az elmúlt évekre, elért eredményeinkre és egyben képletesen elindítottuk a 2014-2020-as időszakot is.
A résztvevők köszöntését dr. Rédei Zsolt, egyesületünk elnöke kezdte, majd köszöntőt mondott még Polgárdy Imre, a Veszprém Megyei Közgyűlés elnöke, Detre Miklós, az MVH Veszprém Megyei Kirendeltségének vezetője, és Végh László, Sümeg város polgármestere.

DSC_2602_01
Konferenciánk tematikája, az előadások összeállítása azt célozta, hogy a térségünkben sikeres, eredményes projektek nagyobb nyilvánosságot kapjanak saját térségünkön belül is. Különböző területekről válogattunk: gazdaságfejlesztési, turisztikai, település- és közösségfejlesztési, térségen belüli, és térségek közötti, valamint nemzetközi együttműködési projektek kerültek bemutatásra.
Egy-két olyan példát, gondolatot szerettünk volna még kiemelni az eredmények bemutatásánál, amelyekre méltán lehetünk büszkék a vidékfejlesztési területeken.

Elsőként Szabados Zsuzsanna mutatta be az Éltető Balaton-felvidékért Egyesület elmúlt 7 évének legfontosabb eredményeit, mit hozott a térségnek az UMVP III-IV. tengely forrásainak felhasználása, melyek voltak a szervezet által felvállalt, a teljes térségre kiható projektek.
Majd tagjaink által megvalósított projektek következtek, illetve az egyes településekre gyakorolt hatásukat mutatták be felkért tagjaink.

Sövényházi Balázs, Nemesvámos polgármestere, kiemelte az együttműködések szerepét, a nemesvámosi fiatalok sikeres bevonását az ifjúsági értékőr program révén, az ehhez kapcsolódó társadalmi szerepvállalásukat, valamint az egyes támogatott fejlesztések mellett A Vidék Minősége – Éltető Balaton-felvidék védjegy kialakításának folyamtatát, közösségfejlesztő erejét és gazdaságélénkítő hatását.

Dobosi Dániel Szentantalfáról a település vállalkozóinak nevében mondta el, milyen sokat jelentett életükben a LEADER révén előtérbe került együttműködés, a csoportban lévő hit, amely bennük is megerősítette az együttműködés igényét, a vállalkozó kedvet.

A Papp Ferenc családja a falusi turisztika terén ért el szép eredményeket. Bemutatta a falusi szálláshely, és a lovasi pince fejlesztésére elnyert támogatás eredményeit, és beszélt a védjegy révén szerzett kapcsolatairól, partnerségeiről, a spanyolországi tanulmányúton szerzett tapasztalatokról, melyek mind hozzájárultak jelenlegi sikeres működésükhöz.

Tóbel János kettős szerepben mutatkozott be, egyrészt, mint Halimba polgármestere, másrészt, mint őstermelő, kistermelő, falusi vendégasztal, a Herbaporta tulajdonosa. Beszélt Halimba aktivitásáról a pályázatok terén, aminek köszönhetően jelentős forrást tudtak a településre vinni, annak ellenére, hogy volt néhány elutasított, valamint visszamondott pályázat is.

DSC_2621_01
Az ifjúságra való odafigyelést, a fiatalok bevonásának módszereit Hoffner Tibor mutatta be, a Dörögdért Ifjúsági Egyesület képviseletében.  Fontos eredménynek érezte, hogy a fiatalok már 2008-ban összefogtak, és a Közép-dunántúli Szövetség az Ifjúságért (KÖSZI) szervezésében felmérést végezték a térség fiataljainak körében, melynek eredményeképp letették csoportunk asztalára a fiatalok stratégiáját (ifiLEADER-t), melyet beépítettünk az Éltető Balaton-felvidékért Egyesület stratégiájába. Ismertette a elért eredményeket, mi valósulhatott meg a fiatalok elvárásaiból.

DSC_2627_01
Kiss Attila, Nemeshany polgármestere a településen megvalósult fejlesztések közül kiemelte a Tájház és információs pont kialakítás, mely otthont tud adni a nemeshanyi csipkét alkotó asszonyoknak, a Pajtaszínház fejlesztését, a megújuló energiás projekt fontosságát. Mára az egész település turisztikai és kulturális kínálata a „zöld” gondolkodást tükrözi. Nemeshany település „Skanzenszerű”  bemutatása a régi korok hangulatát idézi.

DSC_2635_01
Ukk fejlődését  Kommendánt Irén polgármester asszony távolléte miatt kollégánk, Bazsó Gabriella mutatta be.  A program bemutatását nem szerettük volna kihagyni, mert jó pédlája annak, hogy egy bátor vállalkozás miként tud a helyieknek mintaként szolgálni, hogyan lehet a humán erőforrás célirányos fejlesztése , és az önkormányzat tudatos, előrelátó tevékenysége révén munkahelyet teremteni a kistelepülésen élőknek. A Bébic Szociális Szövetkezet és a Ferrir Farm bemutatása nem csak Ukk, hanem sok kistelepülés, illetve őstermelő számára követendő példa.

DSC_2639_01
Rövid szünet után még két szakmai előadás következett. Szabados Zsuzsanna a 7 év tapasztalatain, eredményein, és az eddig beérkezett projektötletek, egyeztető fórumok eredményeképp bemutatta a 2014-20-aas időszakra körvonalazódott HFS irányokat, és felhívta a jelenlévők figyelmét a HFS kialakításában való részvétel lehetőségére.

Majd dr. Gallyas Igor ismertette a kommunikációs lehetőségeket. Elmondta, hogy véleménye szerint szervezetünk óriási eredményeket ért el, és rendkívül fontos lenne ezeket az eredményeket országos, és nemzetközi szinten nagyon jól kommunikálni. Ha ezt is sikerül megoldanunk, akkor a Balaton-felvidéken nem kell többet aggódnunk a fiatalok elvándorlása, vagy a munkahely teremtési lehetőségek miatt.

DSC_2611_01
Az előadásokat a 2015-ben védjegyet elnyert termelők, szolgáltatók bemutatása, okleveleik ünnepélyes átadása követte.

DSC_2698_01 ^14F6AACBEF9189759E7ACEFEBEAB11C0E4E868B577BFDAAD07^pimgpsh_fullsize_distr
A vacsora előtt még a Peregrinus Együttes (Nemeshany) fellépése következett, például szolgálva arra, hogy színvonalas zenei produkcióért sem kell máshová mennünk, térségünkben is találhatunk ilyet.

DSC_2768_01 DSC_2764_01
A rendezvényünk fő tanulsága: a közösségek, az együttgondolkodás, a közös célok mentén való partnerségek révén az elérhető eredmények megsokszorozhatóak! Szükség van olyan eseményekre, rendezvényekre, ahol ezek az eredmények nyilvánosságot kaphatnak, és tovább erősíthetik az együttműködéseket, új lendületet, új ötleteket, új partnerségeket adhatnak. Nagy szüksége van a térségnek arra a humán kapacitásra, mely képes 60 települést összefogni, együttműködési projekteket koordinálni, megvalósítani. Kis források révén is jelentős eredményeket, fejlődést lehet elérni együttműködéssel, tudással, és hittel, bizalommal!

Sümeg, 2015. október 1.