Aszófő Község Önkormányzata

8241 Aszófő , Árpád Utca 2.
aszofo@canet.hu
www.aszofo.hu

A település bemutatása

Tihany felől közeledve a település templomtornya már messziről jelzi a falut. A dombok ölelésében fekvő Aszófő már a római időkben is lakott volt. Az Aszófő név száraz völgyet jelent. Első okleveles említése 1093-ból származik, a tihanyi apátság birtokaként említik „Azzofeu” néven.

A településen áthaladó Séd, vagy más néven Vékény-patak egykori malmainak kereke még látható. 1550-es években a törökök a környékbéli falvakhoz hasonlóan- felégették, de a 18. században újra benépesült. 19. században a vízimalmok nyújtotta megélhetés mellett jelentőssé vált szőlőtermelése. 1950-ben Balatonudvari-val közös tanácsot alkotott, majd ismét önálló település lett. Határában állt egy Kövesd nevű, a török hódoltság idején elpusztult középkori falu, melynek 13. századbeli templomromja az aszófői vasútállomás mellett található. (Nem tévesztendő össze a Balaton-felvidék másik hasonló nevű településével, az ugyan csak középkori, sőt Árpád-kori eredetű Balatonkövesddel, amely 1940-ig önálló község volt, azóta Csopak település része.)
Öreg-hegy, Szent László római katolikus templom, Pincesor- Vörösmáli dűlő, Kegyeleti emlékliget, Árpád vezér kútja,Nagymező-oldal, Alsó erdő, Téltemetős
Kiemelkedő botanikai érték hazánk egyik legnagyobb téltemető (Eranthis hyemalis) állománya helyezkedik el.

A kövesdi templomrom:
A vasútállomástól délre, közel a Balaton-parti nádasokkal körülvett természetvédelmi területen található a román stílusú templomrom, ami római kori maradványokon az 1260-70-es években épült egyhajós templom maradványa. A feltáráskor a templomban talált sírok, elszenesedett maradványok, a falban lévő ágyúgolyó-becsapódások arról tanúskodnak, hogy a török hatalmas pusztítást végzett a faluban. Az 1958-ban végzett restaurálás adatai szerint a templom egyhajós alaprajzú volt, egyenes záródású szentéllyel és sekrestyével.

Az aszófői Almás-forrás a településtől délre, a Kövesdi templom romjai mellett található. Megközelíthető az Aszófőn keresztülhaladó 71-es útról a Romkápolna utcán (vasúti átjáró közelében) délnyugat felé fordulva.
Hősi halottak vörös homokkő emlékműve, 2006-ben készült el az emlékligetben. 2009. március 15-én került fel rá Halassy Csilla művész által készített bronz kerecsensólyom.

Aszófő lakosai száma eléri a 445 Főt.