3./ Helyi termékek értékesítése ajándékboltokban, vendéglátó egységekben, üzletekben!

Lehetséges, kívánatos, nagyon előremutató, a vásárlók keresik … és nagyon sok országban természetes, míg a Balatonnál még mindig a kínai áruk vannak többségében a polcokon

Fontos tudni, hogy az vendéglátó egységek is elhelyezhetnek a működési területükön helyi termék polcokat, de nekik erre természetesen külön kiskereskedelmi egységként is engedélyt kell kérniük. Ettől nem kell megijedni, hiszen ennek az engedélyezési folyamata rövid és a vendéglátósoknál nem jelent jelentős többletráfordítást, illetve elvárásokat. Azt is tudni kell, hogy nem csak a kistermelői termékek számítanak helyi terméknek, hanem minden más termék is, amit a környéken állítanak elő.

… mint vidékfejlesztő egyesület számunka ciki, hogy ilyen sok a külföldről származó ajándék a Balaton-felvidéken (de az egész országban is), bár az is tény, hogy a kínai cuccok árával nagyon nehéz versenyezni. Mi mégis megpróbáljuk, és munkánk során több oldalról közelítjük meg a témát, illetve ezzel együtt a vásárlókat is.

A Vidék Minősége – Éltető Balaton-felvidék védjegyet 2014-ben vezettük be, mára már közel 100 vállalkozó tagja (köztük termelők, kézművesek, alkotók, kisiparosok, vendéglátósok, szálláshelyek, üzletek, stb.). Akik védjegyesekké váltak az elmúlt években, azoknál a védjegyes tábla és az elismerő oklevél jelzi, hogy a helyi kötődésük mellett nagyon jó minőségben állítják elő termékeiket, kínálják szolgáltatásaikat.

A termékekről termékkatalógust készítettünk, amely folyamatosan bővül.

A szolgáltatásokat elsődlegesen turisztikai szezonális ajánlókban kínáljuk a vendégeknek.

Azokat az üzleteket, ahol vállalták a helyi termékek értékesítését külön, ÉLTETŐ Pontként is népszerűsítjük.

A RégióTour Turisztikai Egyesülettel kialakítottuk a Balaton Kerékpármegálló Hálózatot.

Próbálunk olyan együttműködéseket szervezni, amelyekkel talán össze lehet állítani egy költséghatékony beszállító rendszert.

A témához kapcsolódó cikkek

Őstermelő, kistermelő értékesíthet Budapesten piacon és üzletben is!

A kistermelő vendéglátókhoz, éttermekbe, pincészetekbe is szállíthat!

Éttermek által készített saját lekvár, sütemény és egyéb finomságok előállítása és kereskedelmi értékesítése

Kereskedelmi, vendéglátós, falusi vendégasztalos és kistermelői szabályozás – újratöltve

Praktikák, szabályok, amit a kistermelőknek feltétlenül tudni kell!

Falusi vendégasztal szolgáltatást csak kistermelő végezhet!

Nyissunk vendéglőt vagy megfelel a falusi vendégasztal is?

Borászatok, szálláshelyek, ha ételt (akár reggelit), kóstolókat is adnak, vendéglátó egységként is nyilvántartásba kell vetetni magukat!